top of page

"Kim" jest kleszcz?Kleszcze należą do pajęczaków. Na świecie występuje wiele gatunków kleszczy, które dzieli się na 3 rodziny:

 • Rodzina Ixodidae (kleszcze „twarde” ) zawierająca ponad 650 gatunków.

 • Nuttalliellidae

 • rodzina Argasidae (kleszcze "miękkie"), zawierające około 185 gatunków.

Rozwój kleszcza przebiega w 4 stadiach rozwojowych: jajo, larwa, nimfa i osobnik dorosły. Taki cykl trwa zwykle około 2 lat.

Jak żeruje kleszcz?

Zachowania związane z żerowaniem mogą różnić się u poszczególnych gatunków, ale w ogólnym ujęciu kleszcz wykorzystuje swój aparat żądlący i wcina się w skórę przy użyciu narządu działającego podobnie do nożyczek. W momencie wkłucia wydziela substancje znieczulające sprawiające, że pies nie odczuwa dyskomfortu ani bólu.


Jak znaleźć kleszcza na psie?

Po każdym spacerze, wycieczce do lasu lub zabawach w parku należy dokładnie obejrzeć skórę psa. U ras krótkowłosych zauważenie kleszcza jest stosunkowo proste, ale rasy długowłose mogą stanowić wyzwanie. Najczęstsza miejsca wkłucia to okolice głowy, szyi, uszu oraz pachwin i odbytu. Znalezienie płaskiego kleszcza świadczy o tym, że zaczął żerowanie maksymalnie kilka godzin wcześniej. Zaokrąglony wygląd kleszcza to tymczasem oznaka dłuższego (kilkudziesięciogodzinnego) ssania krwi psa.


Choroby przenoszone przez kleszcze

Najgroźniejszą z chorób przenoszonych przez kleszcze jest babeszjoza, czyli pasożytnicza choroba zagrażająca życiu psa. W trakcie jej przebiegu może dojść do uszkodzenia nerek, wątroby lub trzustki. Choroba związana jest z rozwojem uogólnionej reakcji zapalnej oraz niewydolności wielonarządowej. Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań krwi. Objawy, na które należy zwracać uwagę to:

 •   gorączka,

 •   brak apetytu,

 •   osowiałość,

 •   zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Inne choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza, anaplazmoza czy riketsjoza. Podczas wizyt zawsze należy informować lekarza weterynarii o znalezieniu żerujących kleszczy u psa.


Jak zabezpieczyć psa przeciwko kleszczom?


W naszej przychodni mogą zaopatrzyć się Państwo w preparaty różnych producentów. U psów stosować można:

 • obroże,

 • tabletki,

 • preparaty spot-on,

 • preparaty w spray`u.

Dobór odpowiedniej postaci preparatu zależy od rasy psa oraz potrzeb właściciela. Obroże działają najdłużej, ale nie sprawdzają się u psów z długą i gęstą sierścią. Do zalet tabletek należy brak wpływu na ich działanie warunków atmosferycznych, czy kąpieli.


Jak zabezpieczyć przeciwkleszczowo kota?

U kotów zastosować można preparaty w formie spot-on (wylewek na kark), obrożę oraz od niedawna tabletki. W przypadku wylewek większość produktów działa około 4 tygodni, ale istnieje również preparat zabezpieczający kota na okres 12 tygodni. Obroża działa tymczasem nawet 7-8 miesięcy, ale nie nie wszystkie koty ją tolerują. Tabletki działają przez miesiąc i w tym momencie są najlepsze z dostępnych preparatów.

Zapraszamy na konsultacje! Nasz personel chętnie pomoże w doborze profilaktyki idealnie dopasowanej do potrzeb zwierzęcia i jego opiekunów.
116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page